You are currently viewing تأیید اجتماعی – Social Proof

تأیید اجتماعی – Social Proof

آیا شما از تأیید اجتماعی در دیجیتال مارکتینگتان استفاده می کنید؟

اگر تا به اکنون چنین نبوده است، از امروز شروع کنید.

اما تایید اجتماعی چی هست؟

این اصطلاح اولین بار توسط رابرت کیالدینی در کتابش در سال ۱۹۸۴ مطرح شده است. در واقع یک پدیده‌ی روانی زمانیکه مردم اعمال یکدیگر را کپی می‌کنند تأیید اجتماعی نفوذ اطرافیان یک فرد در تصمیم‌گیری‌ها و نحوهٔ انجام کار او است و در همه‌ی انتخاب‌های یک فرد اثرگذار است، از بزرگ‌ترین تصمیم‌ها مانند انتخاب محل زندگی گرفته تا کوچک‌ترین تصمیم‌ها مانند انتخاب ناهار یک روز.

بزبان ساده تر

برای همه‌ی ما پیش آمده مثلا در زمانیکه یک محصول را می خواهید خرید کنید بفرض در دیجی کالا، بعد از خواندن مشخصات محصول به قسمت نظر مردم می‌روید و اطلاعات تکمیلی در راستای صحت یا عدم صحت اطلاعات پایه‌ای محصول بدست می‌آورید (من که بشخصه اینگونه عمل می کنم). تجربه‌ی افرادی که آن محصول را تهیه کردند و آزمایش کردند در انتخاب شما مسلما تاثیر گذار است، مثال دیگر در خرید اینترنتی غذا است مانند اسنپ فود با مراجعه به نظر مشتریان از کیفیت غذا ها مطمئن ‌می‌شوید.

تایید اجتماعی مهم است زیرا باوری بر تایید اکثر مردم بر موضوعی است، مسلما با تایید یک موضوع در این سطح اعتبار آن موضوع نیز خواه ناخواه افزایش میابد. تایید اجتماعی این باور را به فرد می‌دهد که در انتخاب یک موضوع تنها نیست و مسلما امر صحیحی بوده است. این امر می تواند در قالب نظرسنجی ها، نقدها، پیشنهاد ها، مقاله ها یا هرگونه شیوه ی بیانی دیگر باشد.

اگر تابه اکنون برای اینگونه بحث ها فضایی در اختیار مخاطبانتان نگذاشته اید، فضاسازی کنید.

دسته‌ی کمی از افراد چیزهای جدید را بدون آشنایی قبلی تست می‌کنند، خرید می‌کنند، می‌پوشند و پیشنهاد می دهند. تایید اجتماعی می‌بایست به وب سایت شما، پست‌های شبکه‌های مجازی، تبلیغات و هرگونه حرکت مارکتینگ شما اضافه شود. البته تایید اجتماعی نباید تنها پیام شما باشد.

مردم عاشق خواندن نظر‌های دیگران هستند این تنها راه دستیابی به کلام های دیگران است. حجم تایید اجتماعی هم مهم است، هرچی بهتر، اعتبار بیشتر، فروش بیشتر، مشتری بیشتر و در انتها وفاداری بیشتر.

شروع کنید، تجربه کنید و از همه مهمتر محصولی ارائه کنید که قابل صحبت کردن باشد و مردم مشتاقانه راجب آن حرف بزنند و آماده‌ی پذیرش هر بحثی باشید و در راستای پیشرفتان از آن استفاده کنید.

لازم به توجه است تایید اجتماعی به معمای تقلید کورکورانه نیست بلکه به معنای استفاده از اطلاعات بیشتر در فرآیند تصمیم گیری است.

ایا شما به این امر اعتقاد دارید ؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید