You are currently viewing هرآنچه که درباره‌ی هشتگ باید بدانید

هرآنچه که درباره‌ی هشتگ باید بدانید

طریقه یافتن هشتگ مناسب برای جذب مخاطب (فالوور!)

شما به عنوان فعال اینستاگرام تا به اکنون عکس‌های خیلی خوبی پست کردید و همیشه از برنامه‌ای منظم برای ارسال پست‌های خودتان پیروی کردید.

آیا از هشتگ برای رشد بهتر خود استفاده کرده اید؟

  • اگر تا به الان محتوای جذاب، مناسب و قابل به اشتراکی را تولید کردید، تبریک می‌گم شما همین الان سوار قطار موفقیت هستید! اما برای موفقیت بیشتر نیاز به آخرین قطعه‌ی پاذل اینستاگرام یعنی هشتگ دارید.

هشتگ در راستای پیداکردن شما توسط مخاطبان علاقه‌مند طراحی شده است و به شما اجازه‌ی حضور در عرصه‌های وسیع تر را می‌دهد(مخاطبین بیشتر از سرتاسر جهان).

  • هشتگ مثل تابلوهای راهنمای‌و‌رانندگی مخاطبین را به پروفایل شما هدایت می‌کند.
  • هشتگ را به شکل کلمات کلیدی ببینید که مردم در راستای جستجوی شما در گوگل می‌نویسند. (ساده ترین مثال نام و نام خانوادگی شماست، ولی اگر اسم شما را نداند ولی حرفه تان را بدانند چی؟!) به این اصل فکر کنید، چگونه توسط حداقل‌ترین کلمات کلیدی بتوان شما را یافت!

پیدا کردن هشتگ مناسب اصلا کار سخت نیست، نگران نباشید! در انتهای این متن شما به آن دست یافته اید.


چه تعداد هشتگ در یک پست اینستاگرام می توان استفاده کرد؟

اینستاگرام به شما امکان استفاده از ۳۰ هشتگ در هر پست را می‌دهد، که من به شما پیشنهاد می‌کنم از همه‌ی آن استفاده کنید. بنظر یکم زیاد میاد ولی یه قاعدست، هشتگ بیشتر مخاطب بیشتر. اگر برای این کار وقت بگذارید بعد از یافتن و دسته بندی هشتگ ها تنها کاری که فقط لازمه کپی کردن آنها پای هر پست است.


پیدا کردن هشتگ مناسب برای فالوورهای فعال

برای اطمینان از اینکه شما فالوورهای فعال و مخاطبان خود را جذب بکنید شما میبایست برای هرکار یا عکسی از هشتگ مناسب آن استفاده کنید. دقت داشته باشید بعضی هشتگ‌ها موجب جذب اسپمرها و دسته‌ی خاصی از مخاطبین است که شاید شما قصد جذب آنها را نداشته باشید. راحت‌ترین راه برای جلوگیری از این امر، بررسی هر یک از هشتگ‌هایی که استفاده کردید و جواب این سئوال، آیا از دیده شدن در این دسته راضی هستید یا خیر؟ آیا قرار گرفتن عکس شما در کنارهای دیگر آن هشتگ از نظر شما مورد تایید است؟


هشتگ های اسمپی چیست؟

بزرگترین اشتباه استفاده از هشتگ های محبوب اسپمر هاست، از قبیل #instagood ، #happy،#love ، #followme . برای جلوگیری از هر گونه پیام غیر مرتبط، کامنت و فالور فیک و غیر مرتبط، گاها مزاحم از استفاده از این تیپ هشتگ ها پرهیز کنید.

بعد از انتخاب هشتگ با کلیک برروی آن از تعداد پست هایی که این هشتگ را دارند مطلع شوید، هشتگ هایی که بالاتر از ۱۰ میلیون پست باشند قالبا اسپم دوست هستند، معمولا از هشتگ هایی استفاده کنید که زیر پانصد هزار پست هستند. در این هشتگ ها فرصت دیده شدن شما بیشتر است.


چگونه از میزان استفاده یک هشتگ مطلع شویم؟

برای فهمیدن تعداد پست هایی که از این هشتگ استفاده می کنند، در ابتدا کلمه ای که مدنظرتان است در نوار جستجوی اینستاگرام بنویسید. سپس به تب Tags بروید و تعداد پست زیر آن هشتگ نوشته شده است بمانند شکل ذیل. 

#دیجیتال

بهترین تعداد استفاده از هشتگ چه میزان است؟

برای جذب مخاطبانی که علاقه‌مند به پست‌های شما هستند، من به شما پیشنهاد می کنم از هشتگ های کمتر از ۵۰۰ هزار پست استفاده کنید. (البته این عدد برای شروع است مسلما هرچقدر تعداد فالوورهای شما بیشتر باشد به آن میزان از هشتگ های پر مخاطب تر می توان استفاده کرد). هرگز از استفاده از هشتگ های کم استفاده نه هراسید. بهترین حالت زمانیست که شما در آن هشتگ در صدر باشید و این معمولا در هشتگ های پراستفاده بسیار دشوار است ولی در هشتگ های تعداد کمتر براحتی می توانید صدر آن هشتگ باشید و این باعث دیده شدن بیشتر شما می شود.

منظور از قرارگیری در صدر یک هشتگ، مدت زمانیکه شما آخرین پست آن هشتگ هستید. بعضی از هشتگ ها در کسری از ثانیه صدها هزار پست ارسال می شود. در صورتی که در صدر هشتگ باشید زمانیکه فرد آن کلمه را جستجو می کند در قسمت Top Posts پست های صدر را نشان می دهد و مابقی را در Most Rcent بنمایش می گذارد.


چگونه هشتگ های مناسب در راستای کار یا نحوه‌ی معرفی خودمان پیدا کنیم؟

تا به اکنون شما از هشتگ هایی که باید پرهیز کنید مطلع شدید و همچنین می دانید دنبال چه هستید، الان زمان یافتن هشتگ های مناسب شما برای جذب مخاطب بیشتر است.

راهکارهای بسیاری برای یافتن هشتگ وجود دارد ولی بهترین و سریعترینش بررسی خود اینستاگرام است. برای شروع روی نوار جستجو در اینستاگرام کلیک کنید و کلمه‌ی کلیدی که مناسب پستتان است را بنویسید. سپس به تب Tags بروید. در این تب این کلمه را در فرمت هشتگ جستجو می کند و همچنین کلمات شبیه آن را بنمایش می گذارد. از میان کلمات پیشنهادی شبیه کلمه ی اصلی به جستجو بپردازید. شما حتی می توانید جستجوتان را به سطح بعدی ببرید. کلمه ای که بیشترین نزدیکی به پست شما را دارد انتخاب کنید تا باز مانند مرحله اول کلمات شبیه به آن را نیز به نمایش بگذارد. بمانند عکس ذیل .

#عکاسی

تخصصیش کنید

همانگونه که در عکس مشاهده کردید هشتگ عکاسی بررسی شده است این هشتگ ۲.۲ میلیون پست دارد، با انتخاب آن هشتگ های عکس، عکس پرتره و دیگر انتخاب ها را بنمایش می‌گذارد با انتخاب عکاسی پرتره به عدد ۵۷ هزار می رسیم. مسلما برای کسی که کار عکاسی پرتره می کنند انتخاب هشتگ ۵۷ هزارتایی بسیار بهتر از هشتگ ۲.۲ میلیونی است. از این طریق هشتگ های مناسب خودتان را پیدا کنید.

#عکاسی پرتره

راهکار دیگر برای یافتن هشتگ مناسب بررسی صفحات شبیه دیگرست. به هشتگ های آنها دقت کنید و کیفیت آن ها را بسنجید، مطمئن باشید گزینه‌های خوبی می‌توانید به این طریق نیز بیابید.


نکته‌ی مهم مرتبط با انتخاب هشتگ

این هشتگ هایی که تا به اکنون بررسی شد برای مطرح سازی بیشتر شما است، حالا اگر شما به اندازه‌ی مطلوب مطرح شده باشید یا حتی بدنبال مطرحیت نباشید کار دیگری نیز می توان با هشتگ انجام داد و آن راه اندازی کمپین های تبلیغاتی، نظرسنجیست یا حتی چالش!!

نمونه های چالش تا به اکنون در ایران زیاد دیده ایم، شما به جستجوی این هشتگ های کلیه افرادی که در این چالش شرکت کرده اند را می توانید مشاهده کنید. در زمان نگارش این متن چالش ۱۰ سالگی مطرح است. #۱۰yearschallenge

چالش ده سال

مرحله دوم

تابه اکنون از هشتگ های مناسب استفاده کردید پست های خوبی هم گذاشتید وقت بررسی بازدهی آنهاست.

۱. از طریق insight پستتان هشتگ ها را بررسی کنید

یکی از مزیت های استفاده از صفحه ی Business اینستاگرام ، بهره بردن از ابزارهای تخصصی آن است. با استفاده از insight شما قادر خواهید بود تاثیرگذاری هشتگ را بررسی کنید، آیا باعث جذب مخاطب شده است یا خیر. برای دسترسی به این اطلاعات کافیست پست خود را باز کنید و روی گزینه ی view insights کلیک کنید

به پایین صفحه بروید در آنجا می توانید اطلاعات کاملی از پستتان بیابید که شامل تعداد بازدید از پروفایلتان، فالو ها و ، در بخش impressions به عدد مقابل from hashtags  دقت کنید. این عدد تعداد بازدید کننده ای است که از طریق هشتگ پست شما را مشاهده کرده اند.

۲. مهمترین هشتگ خود را در بیو بیاورید، با این کار صفحه ی شما در جستجوی آن هشتگ نیز مشاهده خواهد شد

۳. از هشتگ در استوری های خود نیز حتما استفاده کنید، با استفاده از متن در استوری امکان اضافه کردن تا ۱۰ هشتگ به یک استوری وجود دارد. شما می توانید از استیکر ها هم هشتگ اضافه کنید البته فقط یکی.

دیدگاهتان را بنویسید