You are currently viewing در ۲۰ گام کسب کار موفق اینترنتی داشته باشید

در ۲۰ گام کسب کار موفق اینترنتی داشته باشید

برای همه ی ما پیش اومده، صفحه برندهای موفق ببینیم و بخودمون بگیماین که کاری نداره

باوجود اینکه حاصل کارشون بظاهر بی تلاش میاد، بدون استرس و آزمون و خطا نیست. حتی بدون استفاده از ابزار و راهکارهای گران واحدهای تبلیغات و فروش، کسب و کارهای کوچک هم می توانند با انجام ۲۰ قدم ذیل به موفقیت در کسب و کارشان برسند.


۱.هدفتان را مشخص کنید

کار بدون هدف بیهوده ترین کار دنیاست! باور کنید، اگر هدف نداشته باشید موفق هم نخواهید شد پس بدانید که حضور شما در شبکه های اجتماعی به اهداف مشخص نیاز دارد. اهداف معمولا بصورت گسترده و کلی تعریف می شود (مثل فروش اینترنتی روی اینستاگرام)  و در انتها به ابزارهایی برای سنجش متصل می شوند (ابزار سنجش اینستاگرام insights) ، نوع آن و انتخاب آن کاملا براساس استراتژی و راهکارهایی است که شما براساس آن مسیر خود را طی می کنید. برای موفقیت در این مسیر شما نیاز به تعریف آن چیزی هستید که از این فضا انتظار دارید.

تلاش شما در راستای دست یابی به خواسته ی شماست و اما خواسته ی شما چیست؟

مرتبط با برندافزایش آگاهی از برند شما و شناس شدن در مناطق جغرافیایی بیشتر : بزبان ساده تر می خواهید خودتان یا محصولتان را مطرح کنید، کلیه فعالیت های شما در راستایی معرفی هر چه بهتر حرفه ی خود یا محصولاتتان است. در این صورت میزان موفقیت شما ارتباطی با میزان فروش شما ندارد بلکه ارتباط با میزان دیده شدن شدن شما در کلیه بستر های ممکن دارد.

مرتبط با سرویس های مشتریاگر شما از شبکه های اجتماعی (بفرض اینستاگرام) برای پلتفرم ارائه سرویس های مشتریانتان استفاده می کنید، هدف شما مرتبط با میزان درگیری مشتریانتان با شما و پاسخگویی آنها است. بزبان ساده تر، چه سرویس هایی به مشتریانتان ارائه می کنید آیا همه ی مخاطبانتان از آن اطلاع دارند، برای درک بهتر این نوع به صفحه ی همراه اول یا ایرانسل مراجعه کنید.

جهت دادن مشتریانافزایش ترافیک وب سایت و سوق دادن مشتریان و بازدید کنندگان به سمت کمپین تبلیغاتی. حرکت خاصی بمانند سمینار، جشن یا مقاله یا فیلم انجام دادید حالا می خواهید مشتریانتان نیز در آن حضور داشته باشند. در این راهکار مخاطبان بین بسترهای مختلف جابجا می کنید از فضای اینترنت به صندلی های سمینار یا از اینستاگرام به ویدیویی در سایتتان.

مثال برای این راهکارها بسیار است بسیار برند ها از یک صفحه برای آگاه سازی محصولاتشان و رخداد های مجموعه شان استفاده می کنند و از دیگر برای عناوین دیگر

دیجی کالا

اکانت @digikalacom برای معرفی محصولاتش و کمپین ها

اکانت @digistylecom برای معرفی پوشاک

اکانت @digikalamag برای ارائه اخبار و اطلاعات کاربردی و ویدیو های آموزشی

اکانت @digikala.marketplace برای اطلاع رسانی فروشندگان دیجی کالا

اکانت @digikala.fresh برای سوپر مارکت آنلاین دیجی کالا

اکانت @digikala.life برای بنمایش گذاشتن زندگی کارکنان مجموعه

اکانت @digikala.selleracademy برای مرکز آموزش فروشندگان دیجی کالا

اکانت @digikala.support برای حساب های رسمی خدمات مشتریان


۲.استراتژی تولید محتوایتان را طراحی کنید

این موضوع صرفا شامل شبکه های مجازی نیست بلکه شامل کلیه فضاهایی است که قصد حضور دارید. بصورت خلاصه این استراتژی میبایست شامل موارد ذیل باشد

 • لیستی از همه ی کانال ها ارتباطی شما و مشخص کردن شخص مسئول هر کدام
 • مهمترین هدف از حضور شما در هر کانال و مشخص کردن نحوه ی سنجش اثر بخشی هر کدام
 • مشخص کردن مخاطبانتان و انتظار شما از آنها، این امر می بایست بصورت جداگانه روی هر فضا یا کانال بررسی شود
 • تاریخ های مهم در طول سال شامل مناسبت های تقویمی و هرگونه کمپین یا پیشنهادی که شما تصمیم به اجرا دارید.

۳.مشخص کردن اهداف بازاریابی

اهدافتان میبایست بصورت کلی و گسترده باشد، ولی اهداف بازاریابیتان می بایست مشخص تر دقیق تر و قابل اندازه گیری باشد. شما به رسیدن به هر یک از اهداف بازاریابیتان در انتها به هدف اصلیتان خواهید رسید. این اهداف میبایست براساس انتظار شما از هر فضا باشد. ابزارهای مناسب این اهداف را مشخص کنید. نحوه سنجش میزان موفقیت شما چیست؟

مثال: هدف کلی معرفی برند، هدف بازاریابی فروش فلان محصول


۴.مخاطبتان را بشناسید

مشخص کردن ویژگی ها مخاطبانتان به شما کمک می کند که بتوانید آدم های صحیح را در زمان درست و با پیام درست خطاب قرار دهید. هرچقدر مخاطبتان مشخص تر باشد، موفقتر خواهید بود. برند شما برای چه سن مخاطبی است چه تیپی از چه سطح از جامعه در کدوم مناطق جغرافیایی.

مثال: گروه هایی که پکیج های کنکور تهیه می کنند مخاطبشان به سطح فرد مرتبط است آیا پکیج کنکور لیسانس پس افرادی با رده ی سنی ۱۷ تا ۲۰ سال از کل کشور


۵.در کانال هایی حضور داشته باشید که مخاطبانتان حضور دارد.

نیاز به حضور در همه ی فضاها و شبکه های اجتماعی نیست، کافیست جایی حضور داشته باشید که مخاطبتان حضور دارد. وقتی مخاطبتان مشخص شده باشد حضورتان را محدود به فضاهای آنها کنید بطور مثال اگر شما ارائه دهنده ی غذا هستید، رستوران یا کترینگ هستید، مخاطب هایتان کجا را جستجو می کنند.


۶.استراتژی های حضورتان را براساس فضاهایی که حضور دارید مشخص و متمایز کنید

شبکه های مجازی هر کدام ویژگی های خاص خود را دارد محتوایی که برای اینستاگرام یا حتی استوری اینستاگرام جذاب است برای فیس بوک یا تلگرام یا هر جای دیگر مناسب نیست، بنا به هر فضا استراتژی مخصوص داشته باشید.

این استراتژی به منظور بیان دو حرف متفاوت نیست بلکه حضور بهتر در هر فضاست، مسلما یک فیلم ۴۰ دقیقه ای جاش در اینستاگرام نیست و یک متن بلند جایش در یوتیوپ نیست. بنا به قابلیت های هر فضا حضور خودتان را تطبیق بدهید.


۷.تعدد استراتژی به معنی چند زبانی نیست

زمانی که مخاطبتان را مشخص کردید، به یک زبان مشخص میرسید، یادتان باشد که برندتان را بشکل یک انسان ببینید، در نحوه های تعاملش ویژگی های انسانی دیده شود، چه شخص با چه ویژگی هایی از نظر شما مناسب برای معرفی شما یا محصولتان است، آن ویژگی ها را به بیانتان منتقل کنید. برای مخاطبانی از جنس کودک بزبان کتابی سخت و خشک حرف زدن جذاب نیست، در محیط های جدی و رسمی شوخی و تکه کلام های خودمانی پاسخگو نیست. نحوه ی بیان جملاتتان را مشخص کنید و به یک گونه در هر فضایی صحبت کنید.


۸.رقیب های خودتان را بشناسید

رقیب های کاری چه در شبکه های اجتماعی و چه در دنیای واقعی بشناسید. ۳ تا ۵ تای آن را زیر نظر بگذارید و فعالیت های آنها را بررسی کنید

 • از چه فضاهایی استفاده می کنند
 • از چه محتواهایی استفاده می کنند
 • چه تعداد فالوور دارند
 • چه تعداد  و در چه زمان هایی پست می گذارند
 • میزان تعامل با مخاطبانشان تا چه حد است: چه تعداد لایک ، کامنت ، اشتراک گذاری هر پست جذب کرده است.

دانستن این موضوع علاوه بر شکل گیری بهتر چهارچوب های فکری شما به پیدا کردن مخاطب مناسب کمک شایانی می کند و از طرف راهکارهای موفق را پیدا کنید و استفاده کنید.


۹.محتوا هایی با کیفیت به اشتراک بگذارید

باکیفیت بودن یک پست به معنی رنگ لعاب دادن به آن نیست. درواقع بمعنی میزان مفید بودن آن محتوا در زندگی شخصی هر یک از مخاطبانتان است. بزبان ساده تر سعی کنید کیفیت زندگی مخاطبانتان را افزایش دهید گاها با آموزش راهکار های ساده آنها را بسادگی راضی خواهید کرد.


۱۰.پاسخگو بودن به مخاطبانتان

یادتان باشد درصد کمی از مخاطبان به پست ها و محتواهای شما واکنش نشان می دهند، این دسته از مخاطبان را بسیار گرامی بدانید و به هر گونه واکنش آنها واکنش بدهید. احساس تعامل با دیوار را نداشته باشند! از طرفی اگر واکنش آن واکنش منفی بود، اول مشکل را پیدا کنید سپس بسیار محترمانه پاسخ طرف را بدهید. کسانی که به شما واکنش منفی نشان می دهند دسته ای از مخاطبانی هستند که تمایل دارند شما را در سطح بهتری ببینند.


۱۱.همکاری با تمامی دپارتمان های داخلی

کسب و کار کوچک اکثرا فاقد دپارتمان های مختلف هستند. اما در آنها اشخاصی هستند که بصورت مستقل پاسخگوی هر بخش از کسب و کار هستند. در هر بخش از حضور آنها بهره ببرید. سعی کنید در جمع بندی هایتان از نظر آنها نیز مطلع باشید.


۱۲.تقویم محتوا داشته باشد

این تقویم باید شامل تمامی مناسبت های تقویمی باشد که تصمیم بحضور دارید، می تونه یه تبریک سال نو ساده باشد. از طرفی در این تقویم اگر در زمان بندی های خاصی طرح تبلیغاتی خاصی دارید تخفیف چند درصد یا معرفی محصول جدید، از قبل مشخص کنید. این امر به شما کمک می کند که محتوا های مناسب تر اماده کنید و در واقع شب امتحانی اماده نشوید

بغیر از مشخص کردن زمان و روز های پست گذاشتن، موارد ذیل نیز بررسی کنید. تا میتونید تقویمتون را شلوغ کنید.

 • شرح محتواخلاصه ای از محتوایی که تصمیم به پست دارید و شامل هدف آن نیز است.
 • زمانچه موقع از روز پست شود
 • نوعمتن ، عکس ، فیلم یا گونه ای دیگر است.
 • ابزار سنجشمشخص کردن ابزار سنجش میزان موفقیت هر کدام
 • نتیجهبررسی موثر بودن آن

۱۳.بررسی بازدهی

بررسی بازدهی هر پست در هر کانال دو هدف دارد

 1. به شما اجازه می دهد میزان پیشرفتتان در دستیابی به اهدافتان ببینید
 2. به شما نشان می دهد چه نوع پست هایی بازدهی بهتری داشته است

ابزارهای رایگان و پولی بسیاری برای سنجیدن شما وجود دارد اما در کل کلید های اصلی که میبایست سنجیده شود به شرح ذیل است

 • تعداد فالورها و رشد آن
 • میزان بازدهی پستپست شما به دست چه تعداد مخاطب رسیده است، و از چه طریق هایی، واکنش آنها چه بوده است در چه زمان هایی و
 • میزان تعاملکه از میزان لایک و اشتراک گذاری ، کامنت ومشخص می شود
 • تعداد رجوع به لینکی که در بیو اینستاگرام گذاشتید
 • اگر فیلم به اشتراک گذاشتید میزان بازدید آن نیز مهم است
 • میزان مفید بودن و اثر گذاری متن های هر پست سنجیده شود، آیا مخاطبانتان در بحثی که مطرح کردید شرکت کردند یا واکنشی نشان نداند.

۱۴.داشتن ظاهری یکسان

شرقی غربی نزنید، حضورتان را در همه جا به یک شکل کنید. رنگی برای خود مشخص کنید. نحوه نگارش و شیوه ی مشخصی داشته باشید. مخاطبانتان صرفا با دیدن چند ویژگی ساده بتوانند حضور شما را تشخیص دهند. برای درک بهتر این موضوع به برند های موفق نگاه کنید. شما بادیدن رنگ قرمز برروی یخچال فروشگاه ها بصورت پیشفرض یاد کوکاکولا می‌افتید.


۱۵.بدانید چه زمانی پول خرج کنید

زمانیکه همه ی موارد فوق را بهترین نحو جلو رفتید، کمی هم دست به جیب شوید و خرج کنید!

تبلیغ در صفحه های موفق، گرفتن بنر تبلیغاتی یا حتی استخدام تیمی حرفه ای برای تولید محتوایی فوق العاده می تواند تاثیر بسزایی بر میزان موفقیت شما بگذارد.


۱۶.تداوم حضور

خیلی مهمه که اگر حضور خود را اعلام کردید برروی تداوم آن نیز تلاش کنید. با سالی یک پست گذاشتن یا ماهی یک پست گذاشتن اتفاقی نمی افتد، به صورت متداوم بنا به فضاهایی که هستید حضور موثر داشته باشید کار رها نکنید. تعادلی مناسب بین کیفیت و کمیت حضورتان برقرار کنید. به کلام دیگر حضور زیاد باعث دلزدگی مخاطب و حضور کم باعث فراموشی می شود.


۱۷.شعار

برای فعالیتتان شعاری تعریف کنید و سرلوحه کارتان قرار دهید، شعارتان را به مخاطبانتان بگوید و آنها را در دستیابی به آن مطلع کنید.


۱۸.مشتری خودتان باشید.

گاها خودتان را جای مشتری قرار بدهید و نقادانه کار خود را بررسی کنید ببینید در شرایط مشابه آیا اصلا تمایلی به خرید استفاده یا همکاری با برند خودتان را دارید؟


۱۹.اتوماتیک کردن فرایند ها با نرم افزارها

برای خیلی از فرایند های کاریتان می توانید از نرم افزارهایی برای اتوماتیک کردن فرایند هایتان بهره ببرید. این امر می تواند شامل پاسخ خودکار کامنت ها یا دایرکت ها یا حتی پست گذاشتن نیز باشد.


۲۰. چرا؟

مهمترین سئوال، همیشه از خودتان بپرسید چرا باید مخاطب شما را ببینید، دنبال کند، خرید کند؟ چه چیزی شما را متمایز می کند. چه تفاوت هایی با رقیبانتان دارید. هیچ اجباری برای دیدن شما وجود ندارد. بهانه های خوبی به مخاطبانتان بدهید که آنها را به سمت شما جذب کند. داشتن کیفیت یا سابقه کاری یا هر دلیلی که شما برای بهتر بودنتان می دانید شاید به میزانی که باید جوابگوی چرایی انتخاب شما نباشد.


در انتها

یادتان باشد، قرص موفقیت وجود ندارد، مزد آن گرفت جان برادر که کار کرد!

صادق باشید، امروزه با گستردگی اینترنت براحتی می تواند صحت یا عدم صحت خیلی از ادعاها را فهمید.

در راستای پیشرفتتان کوشا، خلاق و پیگیر باشید و از طرفی بدانید موفقیت در این مسیر حتی با وجود بهترین بودن یک شب امکان پذیر نیست و گاها ماها زمان نیاز دارد.

دیدگاهتان را بنویسید