منوی دسته بندی
رزومه

دیجیتال مارکتینگ ۱۰۱ – بخش اول معرفی سیستم

به دوره دیجیتال مارکتینگ خوش آمدید


بحث این جلسه چکیده کل جلسات است. در این قسمت مفاهیم اولیه دیجیتال مارکتینگ توضیح می دهم درک صحیح این قسمت عامل موفقیت شما در این مسیر است.

برای شروع مفهوم هرم معکوس مارکتینگ بررسی می کنیم، برای پیشبرد این بحث می بایست به مدل چهارگانه مسلط شویم

 • آگاهی
 • خواست
 • عمل
 • ماندگاری

منظور از آگاهی همه ی تلاش هایی است که برای شناساندن بهتر برندتان انجام می دهید و از طرفی استفاده از همه ی سوشیال ها و کانال های ارتباطی برای پیشبرد این هدف، تا مردم به یاد داشته باشند و فراموش نکنند. برای همین امر استراتژی در تولید محتوا به شما در جذب مردم علاقه مند به محصولات یا خدماتتان کمک می کند.

منظور از خواست، هدایت مردم از فاز علاقه مندی به فاز خواستن است، منظور ساختن یک رابطه ی احساسی و شخصی با مخاطبانتان است تا شما برای آنها متمایز شوید و به آنها کمک می کند تا تبدیل به همراهان وفادار شما شوند.

و در ادامه فازه عمل، این فاز بنا به نوع مشتری و برند شما کاملا متفاوت است، مثلا با گذشتن استوری مردم را هدایت به لینکی می کنید یا با گذاشتن پستی آن ها را به سمت فالو کردن شما هدایت می کنید یا مخاطب با عضویت در یوتیوب شما در ادامه به صفحه فیس بوک شما می رود و آنجا هم حضور پیدا می کند. یا در سناریویی دیگر به مفهوم خرید از محصولات یا سرویس های شماست.

و آخرین مرحله ماندگاری، این امر ثابت شده است، جذب مشتری جدید بسیار پرهزینه تر از نگه داری مشتری فعلی است. از طرفی مشتری که از شما خرید کرده باشد احتمال خرید مجدد بسیار بالایی دارد.

خب ما این وفاداری چجوری ایجاد می کنیم با کمپین های مارکتینگ یا با تولید محتواهای خاص در وب سایت و یا با تولید ویدیو های سریالی که مخاطبمان دوست دارند و باهاش ارتباط برقرار می کنند.بطور خلاصه با دو راهکار بازاریابی محتوا و بازاریابی پولی می توان به آن دست یافت

 • بازاریابی محتوا

بمعنای یک پست در اینستاگرام یا گذاشتن ویدیو در یوتیوب یا نوشتن یک پست در وبلاگ و یا تولید پادکست برای مخاطب هایتان است. تولید محتوا برای سوشیال هم در دسته ی  بازاریابی محتوا است. هرچند یکم متفاوت سوشیال مدیا ها برای به اشتراک گذاشتن محتوا هایی که برای جاهای دیگر تولید شده اند عالی هستند ولی شما می توانید بصورت اختصاصی نیز برای این بستر ها محتوا تولید کنید.

 • بازاریابی پولی

به عنوان مثال تعداد ویدیو هایی که مثل شما هستند در اینستاگرام بسیار زیاد است بازاریابی پولی برای این موضوع دو راهکار دارد.

 1. استفاده از گوگل ادز (Google Ads) یا تبلیغات این تیپی مثل فیس بوک یا اینستاگرام ادز برای ارتباط مستقیم با مردم برای دسته ای از محصولات یا خدمات تان، خیلی از این سرویس ها بروی ایرانی ها بسته است ولی می توان با کمک متخصصین از همه ی امکانات تبلیغاتی این فضاها نیز بهره ببرید.
 2. یک صفحه فرود (لندینگ) مثل نمونه هایی که در استوری شما را به کشیدن صفحه به بالا برای ورود به وب سایتی دعوت می کنند یا حتی یک محتوای خاص از شما برای اشتراک در صفحات پر بازدید (در ایران این راهکار اصلی ترین راهکار است). لازم نیست حتما یک تبلیغ درست کنید. مسلما یک محتوا تبلیغاتی که برای این منظور هدفمند ساخته شده است بسیار موفق تر است اما می توانید از یکی از ویدوی های اینستاگرامتان نیز استفاده کنید یا یکی از محتوا هایی که تا حلا پست کردید و مردم خیلی دوست داشتند.

خب امیدوارم مفهوم حرم معکوس چهارگانه را متوجه شده باشید. شما الان همچنین نوع های مختلف مارکتینگ را می دانید.

در ادامه

گام اول ساختن هویت اینترنتی است

این گام به معنی ساختن وب سایت است. که در نظر داشته باشید وب سایت پایگاه شماست.

 • محلی است که شما داستان و پیامتان را کنترل می کنید.
 • محلی است که سرویس یا محصولتان را می فروشید
 • محلی است که شما کلی محتوا های رایگان در اختیار قرار می دهید تا مخاطب هاتون را وفادار کنید.

برای همین امر که شما به وب سایت نیاز دارید.

از طرفی تجربه ثابت کرده است شبکه های اجتماعی به محدود سازی آنها در کشور خود نیز به مرور محو می شوند و فضاهای جدیدی ترند های زمانه خودشان می شوند. شاید در آینده نچندان دور کسی دیگر در اینستاگرام فعالیت نکند و این برای کسب و کار هایی که صرفا تمام تلاش خود را در اینستاگرام نهادینه کردند تیر خلاص است.

در دنیای مدرن هویت اینترنتی شما باید شامل پروفایل شبکه های اجتماعی نیز باشد. منظور همه ی سوشیال های رایج زمانه مرتبط با کار شماست، اینستاگرام و هر آنجایی که مشتریان احتمالی شما وجود دارند و بیشترین زمان خودشان را در آن فضا ها می گذارند و ما می توانیم از این فضا ها برای جذبشان استفاده کنیم.

وقتی شروع بکنید تاکید می کنم وقتی شروع کنید اگر تمرکزتان را روی این بستر ها بگذارید رشد شما آسان تر می شود. در کنار هر شبکه ی اجتماعی ابزارهای مدرنی هستند که کار شما را به شدت آسان می کند و می توانید به راحتی با زمان بندی کردن پست هاتون و مدیریت یکپارچه همه ی این فضاها ارسال پست را راحت تر کنید. در ادامه تعدادی از این ابزارهای را با هم کار می کنیم و آشناتر می شویم.

به کلیه این حضورها هویت اینترنتی شما می گویند.

گام بعدی اینکه فکر کنید چگونه این محتوا ها را تولید کنید.

بهترین راه برای پیدا کردن ایده اینکه فکر کنید مشنتریان شما چه مشکلاتی دارند یا بدنبال چه محتوایی هستند اصلا چرا باید این محتوا را ببینند و این محتوا چه کمکی به آنها می کند

این یعنی درک صحیح مخاطب هایتان، این بحث موضوع اصلی ما که در بخش های بعدی است.

تداوم در حضور مهمترین قسمت برنامه ریزی تولید محتوای شماست. به صورت منظم و روتین پست کنید

هیچ قانونی برای تعداد پست در هفته و ماه نیست مهمترین اصل تداوم حضور است. به این شکل مخاطب هایتان به میزان حضور شما عادت می کنند و در آن زمان مشخص منتظر محتوای شما هستند. اصل بعدی بالانس بین کیفیت و کمیت است. بنظر من کیفیت و کمیت باید بگونه ای باشد که مردم شما را فراموش نکنند. بهترین حالت خودتان را پیدا کنید و ادامه بدید. یک سری ویدیو به مدت چند ماه درست کنید اگر همه چیز مثبت بود این قاعده را ترک نکنید هفتگی پست می گذارید فیدبک خوبی می گیرید ادامه بدید، گاها علت موفقیت شما حضور طولانی شماست.

اصل سوم، به این فکر کنید که چطور نظر مخاطب هاتون جذب دنیای خودتان کنید و این به معنای جمع آوری اطلاعات تماس مشتری احتمالی تان است. برای این کار باید بتوانید با محتوایی که تولید می کنید مخاطبتان را هدایت کنید به یک فرمی که اطلاعتش ذخیره کنید تلفن تماس ایمیل راه های ارتباطی مستقیم، صفحه های فرود وب سایت نقش مهمی در جذب هرچه بیشتر دارند. در دنیای جدید ایمیل ها همچنان نقش اصلی پیشبرد اهداف فروش دارند.

این سه اصل افزایش طرفداران و علاقه مندانتان است.

زمانیکه طرفداران وفادارتان را افزایش دادید. شما فرصت فروش محصولتان را دارید.

این مرحله به دو قسمت تقسیم می شود

 1. فروش مستقیم یا فروش مخملی!

فروش مستقیم در دنیای دیجیتال یعنی یه صفحه فروش یا یک ویدویی یا محتوایی که پس از مشاهده آن شما را برای خرید به سمت فروشگاه اینترنتی سوق می دهد.

نوع مخملی آن می تواند یه مقاله وبلاگ باشد که یک مشکلی از مخاطبش را حل کرده باشد و مخاطب برای دریافت توضیحات بیشتر یا راهنمایی های بیشتر مجاب پرداخت هزینه شود. یا استفاده از ایمیل برای سوق دادند شخص برای خرید بمانند ایمیل های سایت های فروشگاه اینترنتی در معرفی محصول یا پروموشن یا حتی مثل گروه های آموزش آنلاین زبان که مشاهده می کنید دوره های ابتدایی رایگان زمانیکه شما بسیار جذب محیط شدید دوره های غیررایگان خود را معرفی می کند.

تا الان عالی رفتیم جلو

اما کجا به بازاریابی پولی ورود می کنیم، در این سری آموزشی ما به مطالب بسیاری راجع به گوگل ادز و همچنین بحث Retargeting (هدف گیری مجدد) می پردازیم. بنابراین شما براحتی می توانید مستقیماً به محصول یا خدمات خود ترافیک ارسال کنید و تبلیغاتی را برای محصول خود ارائه کنید و مخاطبین فقط به آن صفحه وب که شما می خواهید هدایت شوند. این راهکار اکثرا خوب جواب می دهد. اما در و مقابل خیلی وقت ها شما تبلیغات پولی استفاده می کنید که ترافیک سرد را به سمت شما می فرستد افرادی که اصلا در مدل چهارگانه نیستند.

ایده آل اینکه آگهی شما بدستی افرادی برسد که در مرحله خواست باشند  این کار می توان با Retargeting انجام داد. به این معناست که شما می توانید تبلیغاتتان را به مردمی بفرستید که تا به اکنون در صفحه های فروش شما بوده اند یا روی لینکی از شما کلیک کرده اند. برای مردمی که محصول شما را به سبد خریدشان اضافه کردند و ولی هنوز خریدشان را تکمیل نکردند ریتارگتینگ بهترین ابزار برای جذب مجدد آنها است.

اما بجای اینکه مردم مستقیم به سمت خرید سوق بدیم ما می توانیم آنها را ابتدای هرم چهارگانه سوق دهیم.

به عنوان مثال صفحه فرود که فرمی دارد که فرد می تواند به سادگی عضو شود. و نیازی نیست در واقع خریدی بکنند. و از آنجا ما می توانیم مخاطب مان را درگیر کنیم تا کم کم بسمتی برود که خریدش را انجام دهد.

الان شما اطلاعات بهتری از سیستم فروش دارد.

اما هدف شما از انجام کلیه مواردی که تا به اکنون گفتیم چیست.

خیلی چیزها می تواند باشد.

مثلا برای من، هدفم جذب هرچه بیشتر مخاطب از طریق جستجوی ارگانیک است، در نتیجه بهتر دیده می شوم و کسب و کارم رونق بهتری پیدا می کند.

از سوشیال مدیا ها برای جذب مخاطب های گذری استفاده می کنم آنها را تبدیل به مخاطب های وفادارم می کنم

امیدوارم تا اینجا اطلاعات خوبی کسب کرده باشید

هر سئوالی دارید این پایین بنویسید

 

 

 

Payamseidi وب‌سایت
Filmmaker/Digital Media Specialist

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: